Carlos Ruiz Zafón: Angyali ​játszma

2017. június 21.
|
Olvasási idő:


A könyvvel az első találkozásom egy magazin oldalán volt, ahol azt a tíz könyvet sorolták fel, amit mindenkinek feltétlenül el kell olvasnia. Utánanéztem és rögtön várólistára is tettem. Persze, akkor fel sem tűnt, hogy ez egy sorozat második kötete, (A szél árnyéka ajánlója itt olvasható) de lényegében nincs jelentősége, különálló történet, önmagában is olvasható.

Atyaég! Ez egy agyamat eldobom-könyv!

A felvezetése kicsit nehézkes és hosszadalmas, de jelen esetben indokolt. Fontos információkat tudunk meg David Martínról, meg kell ismernünk őt, látnunk az ő szemén keresztül, mert nagy jelentősége van a történet szempontjából.
Ahhoz, hogy bármit elérj az életben, először becsvágy kell, aztán tehetség, aztán ismeret, és végül egy jó alkalom.
Az a nagyszerű ebben a könyvben, hogy számtalan lehetőség van benne. Hogy nem hagyja tétlenül szürke agysejtjeinket, folyamatosan munkára ösztönzi, beindul a találgatás és... sokszor eléggé meghökkentő feltételezésekhez jutva el. Carlos Ruíz Zafón mesterien játszik az érzékeinkkel, terelget alternatív megoldások felé, ösztönözve a gondolkodásra, arra, hogy egy író szemén keresztül keressük azokat az elemeket, amiket talán ő maga is végiggondolt, de végül elvetett. Akárhogy is, bármelyiket választotta volna, ez a könyv akkor is nagyot szólt volna.
Minden csak mese, Martín. Amiben hiszünk, amit ismerünk, amire emlékszünk, sőt amiről álmodunk, az is. Minden csak mese, történet, amelyben események és szereplők vonulnak fel, és érzelmi tartalmat közölnek egymással.
A fantáziám kifejezetten élvezte ezt az utazást. Voltak kételyeim Davidot illetően, de bíztam benne, hogy nem hiába ismertük meg tiszta gyermeki lelkét; voltak kételyeim A.C.-t illetően, de annyira hinni akartam benne! Miért is? Mert ott viselte magán azt az angyalos kitűzőt. A szimbólum, amire akaratlanul is figyelnünk kell, ami harsogja felénk az igazságot... de nem, mert a szkepticizmus már beférkőzött a tudatunkba, ebben a könyvben már eddig is annyi minden történt, és képtelenség fenntartások nélkül gondolni egy ilyen jelképre.

Az a döbbenetes ebben a könyvben, ahogy arcul csap az igazsággal. Nincs csak kifejezetten jó vagy rossz. Aki képes arra, hogy életet adjon, az arra is képes, hogy elvegyen. Miért ne játszhatna velünk az, akinek ekkora hatalom van a kezében? Miért ne manipulálhatná szerencsétlen áldozatait, hogy elérje célját? A véletlenek sugallatok formájában érkeznek, amiket akár egy felsőbb hatalom manipulációjának is nevezhetünk. Tényleg csupán játékszerek volnánk? Vagy még élhetünk a szabad akarattal? David egy tökéletes marionett-bábú, amit A.C. tart a kezében? Vagy büntetlenül élhet a szabad akarat jogával? És tévedhet-e a felsőbb hatalom, hozhat-e rossz döntést és hibáját beismerve, megköveti-e áldozatát?
A hétköznapi ember gyermekeket nemz,mi regényírók könyveket adunk a vilàgnak. Arra itéltettünk,hogy könyvekbe oltsuk az életünket,még ha szinte semmi köszönet nem jár is érte. Arra ítéltettünk,hogy meghaljunk a könyveink lapjain,sőt néha szó szerint a könyvek visznek el.
David a szenvedéllyel fűtött író, akinek rajongása könyvek iránt erősebb minden másnál. David a perifériára szorult potenciális áldozat, a könnyű préda, aki kiszolgáltatottsága miatt válik áldozattá. David semmi mást nem akar, csak szabad lenni, de ehhez el kel adnia magát a... kinek is? Kit képvisel A.C.? A könyv kulcskérdésévé válik ez. Ki lehet ez a férfi? És a válasz? Nincs papírra vésve, de ha megtalálod a választ, azt is megérted, miért akart A.C. új vallást alkotni.

Tehát az alku megköttetett, David eladja magát, mint egy modern Faust, hogy megvalósítsa álmát, beszáll a játszmába, ami számtalan csapdát rejt számára.
céltalanul útnak indultam, végig az utcákon, amelyeket most üresebbnek láttam, mint valaha; az járt az eszemben, hogy ha nem állok meg, és csak gyalogolok tovább, talán nem fogom észrevenni, hogy a világ, amelyről még most is azt hiszem, hogy jól ismerem, valójában már nem is létezik.
Fergeteges írói stílus, magával ragadó képek, merész gótikus elemek, melyek leírásai élethűre sikeredtek. Romos házak, por és dohszag kel életre a lapok között, valami baljós előérzettel. Főhősünk nyomában, bármerre jár, hullák maradnak, de tehetsége olyannyira vitathatatlan, hogy magam is késztetést éreznék arra, hogy olvassam a Kárhozottak városát!

***
KÖNYVADATLAP
***

Angyali játszma
Carlos Ruiz Zafón
Sorozat: Elfeledett Könyvek Temetője
Könyv/Regény/Szépirodalmi
608 oldal
Európa Kiadó

A ​húszas évek Barcelonájában egy titokzatos idegen felkeres egy reménytelenül szerelmes fiatal írót. Visszautasíthatatlan ajánlatot tesz neki: rengeteg pénz, és talán egyéb jutalmak is várják, ha megbeszélt időre megírja a Könyvet, amely mindenek feletti hatalommal bír. Az író elvállalja a munkát, és ezzel ördögi csapdába kerül; hidegvérű gyilkosok, kegyetlen kopók, áruló barátok és csalfa szerelmek kísérik temetőkön és kísértetkastélyokon át, hogy végtére is leleplezze azt, aki a szálakat mozgatja.

Kezdődjön hát az ANGYALI JÁTSZMA…

Carlos Ruiz Zafón a világ egyik legismertebb írója. A szél árnyéka című első regénye hatalmas nemzetközi sikert aratott. Művei több mint negyven nyelven jelennek meg, páratlan hangulatú, szépséges, érzelmes és filmszerű regényeivel olvasók millióit hódította meg világszerte. Lenyűgöző új regénye valóságos labirintus, tele titkokkal, szenvedéllyel, és a könyvek iránti sosem múló szerelemmel.
„Egy regény tele ragyogással és rejtélyes útvesztőkkel. Fantasztikus olvasmány.”

– Stephen King