Tudom jól, hogy nem létezik tökéletes recept, és ahány író, annyi módszer van. Nehéz lehet kiigazodni egy ilyen útvesztőben, ahol mindenki másfelé akar terelni téged és nem tudod, melyik lesz neked való. Van néhány alap dolog az írással kapcsolatban, amit jó, ha ismersz, de úgy gondolom, mindenki dolgozza ki magának azt a stratégiát, amivel legjobban tud haladni. A magam részéről mindig fontosnak találtam a kérdéseket. Minél több kérdésed van a témával kapcsolatban, annál alaposabb, kidolgozottabb lesz a regényed. Kérdezz meg és kérdőjelezz meg mindent, még a saját állításaidat is. Talán most még nem hiszed, de később hasznos tud lenni, ha a rajongók kérdésekkel fognak bombázni, neked már lesz válaszod mindenre. Azaz majdnem mindenre, mert az olvasó tud olyat kérdezni, amire nincs válaszod. Ezért légy annyira felkészült és alapos, amennyire csak lehetsz.
A következő listában összegyűjtöttem, milyen lépések előzik meg az írás folyamatát, mivel kell előkészülni, mielőtt megírod a nagy művet.
1) Világteremtés
Kezdd a mű kidolgozását a világ megalkotásával. A valódi világban vagyunk, vagy egy alternatív valóságban? A világ ugyanúgy néz ki, mint a miénk? Ugyanazok a szabályok? Miben másabb, mik teszik különlegessé? Mikor játszódik a történet? Próbáld megválaszolni ezeket a kérdéseket, mégpedig részletesen. Minél összetettebb a világod, annál jobban fogják élvezni a benne való kalandozást az olvasóid. Az a jó, ha elveszhetnek benne, ha eltévedhetnek, ha csapdába esnek és elfeledkeznek a mi világunkról addig, amíg a tiédben vannak.
A regényednek szüksége van egy koncepcióra. Mi adja a cselekmény vázát? Egy rejtélyes ereklye? Egy nagy hatalmú varázstárgy? Maguk a karakterek a különlegesek? Hogyan váltak azzá? Mi adja a könyv magvát? Ehhez egy komplett mitológiára van szükséged, ami a világ által felállított szabályok mögött húzódik. Tedd különlegessé az atmoszférát, adj lelket a történetnek, hogy az olvasód hinni tudjon benne. Ez legalább olyan fontos, mint a világ felépítése. Ha meghatározod a könyv mítoszát, sokkal gördülékenyebben tudsz haladni az írással. Engedd szabadjára a fantáziádat, és rúgd fel a sablonos témákat.
3) Karakteralkotás
Ha megvan a világ és értelmet adtál neki, népesítsd is be azt. Dolgozz ki minden egyes karaktert, aki az eseményekben szerepet kap. Gondolj az általad ismert emberekre, és ne szégyellj meríteni belőlük, hogy minél hitelesebbé váljon a karakterábrázolásod. Tudd, hogy mit szeretnek és gyűlölnek, mi motiválja őket, mi csábította kalandra őket és mi az, amit nélkülük nem tudnál bemutatni a történetedben? Barátkozzatok össze, találkozzatok egy kávézóban, vagy ébredj mellettük és osszátok meg egymással álmaitokat. Szereplőid legyenek legalább olyan valóságosak, mint te.
4) Eseményvázlat
Szedd össze a regényed sarkalatos pontjait. Vázold fel az alaphelyzetet és írd le a végkifejletet, kiemelve minden logikus lépést, ami addig vezet. Legyen elképzelésed arról, tulajdonképpen mit akarsz leírni. Minek kell megtörténnie ahhoz, hogy a főhősöd eljusson oda, ahol lennie kell? Hány szálon fut a cselekmény, és azok még hányfelé ágaznak le? Gyűjtsd össze ezeket egy vázlatba, és írás közben használd térképként. Ez lényegesen leegyszerűsíti az írást, irányt ad a történetednek, amihez visszatérhetsz, ha elkalandoznál.
5) Írás
Ha mindennel készen állsz. elkezdheted leírni a történetedet. Bármilyen nehéz is elhinni, az írás a folyamat legegyszerűbb része. Számos dologgal fejlesztheted az íráskészségedet, különösen az olvasással, de megismerkedhetsz a nagyok munkásságával, gyakorolhatsz rövid novellákkal, blogolhatsz vagy részt vehetsz tanfolyamokon is. Írni bárki tud, de attól még nem lesz író. Ők előbb végigmennek az előző négy ponton.