Az emberi test limitációi

2020. február 10.
|
Olvasási idő:

Előfordulhat, hogy egy-egy szereplőmet szélsőséges körülményeknek kell kitennem. Erre alapvetően egy fantasy vagy sci-fi esetén kerülhet sor, de az emberi test határait egy karakter meggyilkolásánál is érdemes szem előtt tartani. Az alábbi listát alapvetően a saját emlékeztetőmként írtam össze, de természetesen bárki felhasználhatja őket.

Testhőmérséklet: 42 °C = 107,6 °F
Ha az ember belső hőmérséklete eléri ezt az értéket, a hőguta visszafordíthatatlanná válik és halált okoz.

Hideg víz: 4 °C = 40 °F
A víz elnyeli a test hőmérsékletét. Egy átlagos ember a 4 fokos tengerben legfeljebb 30 percig bírja.

Forró levegő: 150 °C = 300 °F
Egy égő házban vagy mély bányában egy átlagos felnőtt szervezet 10 percig bírja ilyen hőmérsékleten. Egy gyerek az 50 fokos autóban ennél rövidebb ideig.

Magasság: 4,5 km = 15000 láb
Ilyen magasságban a legtöbb embernél kikapcsol az öntudat. Ezzel együtt, a legtöbb hegyvidéki lakos nagyobb tüdőkapacitással és magasabb vörösvértest számmal rendelkezik, így ők túlélik.

Éhezés: 45 nap
A halál azonnal beáll, ha egy ember elveszíti testsúlyának 30%-át. Persze, a fertőzések valószínűleg még azelőtt végeznek vele, mielőtt egyáltalán éhezni kezdene.

Merülés: 86 m = 282 láb
Ha felszerelés nélkül merül, a legtöbb ember 2 perc alatt elájul kb. 18 méter mélység alatt. A mélymerülés rekordere 86 méter mélységig bírta ájulás nélkül.

Oxigénhiány: 11 perc
Átlagosan egy ember levegő nélkül 2 percig bírja, mielőtt elájulna. Gyakorlással egy átlag szervezet akár 11 percig is bírhatja.

Vérveszteség: 40%
Egy átlagember 30% vérveszteségig még túlélheti. Miután 40% vért veszített, azonnali vérátömlesztésre van szüksége.

Dehidratáció: 7 nap
Minden egyes emberi sejtnek szüksége van vízre. Napi folyadékpótlás nélkül csak kevesen bírják egy hétnél tovább.

Hogy mindez miért lehet fontos? Mielőtt rávágod, hogy semmi szükség rá és amúgy ha mégis , hát kiguglizod. Persze, hogy kiguglizod, most nem is az a célom, hogy egy gyűjteményt tárjak eléd, hanem hogy felhívjam a figyelmet, milyen nagy buktatója van, ha ezekkel az író nincs tisztában. Mikor még aktívan foglalkoztam könyvkritikákkal rendszeresen futottam bele olyan regényekbe, ahol az író nem törődött a fizika törvényeivel, vagy esetleg két kétjegyű számot képtelen volt összeadni, kivonni. Előszeretettel gyűjtöttem ki az ilyen idézeteket ezekből a regényekből okulásként, nem egyet magyar írótól. Figyelemfelkeltés, hogy légy igényes a munkádra és járj utána mindennek, mert apróság, de ilyen apróságon is múlhat, hogy komolyan vesznek-e, mint írót.