Amíg nem szerzel kellő rutint a regényírásban, érdemes kinézned magadnak egy már bevált módszert. Szerencsére több olyan metódus létezik már, ami megkönnyítheti a vázlatírásodat, ezáltal alapot adhat a regényedhez, hogy végül csak a részletek kitöltésével kelljen foglalkoznod. Ebben a bejegyzésben összeszedtem néhányat az ismert megoldásokból. Javaslom, hogy ne az első benyomás alapján ítélj, végképp óva intenélek attól, hogy a kiszemelt módszerrel kapásból fejest ugorj életed művének megalkotásába. Szánd rá az időt, hogy egy kicsit utánanézz az egyes módszereknek, lehetőség szerint keress olyan műveket, melyeket ezek segítségével írtak az alkotóik, hogy megtaláld a leginkább testhezállót.
1. Hagyományos írás
Ez a módszer kiváló a klasszikus iskolát választó íróknak. A történetet az elejéről a végéig kell megírni, annak szakaszai fejezetekre tagolódnak, az így születő regények az elejüktől a befejezésükig tartanak, mindenféle körítés nélkül. Egy vázlatírásnál nem kell túlzásokba esni, három-öt mondattal leírható minden fejezet.
Jó tanács: Az egyes fejezetek vázlatát írd különálló kártyákra. Így meglesz a történeted alaprajza, és nyugodtan átrendezheted a sorrendjüket, hogy más variációkat állíts fel a végkifejlet eléréséhez.
2. Szinopszis írás
A szinopszis a történet folyamatos, megszakítások nélküli leírása. Jó megoldás azok számára, akik először szeretik egyben látni a teljes történetet, mintha azt csupán néhány oldalban is el lehetne mesélni. Írd meg az egész regény miniatűrét, a kidolgozással ráérsz foglalkozni, amikor már előtted van a teljes vázlat.
Jó tanács: A szinopszis írás már-már elvárásnak számít a hagyományos kiadók körében. A módszer alkalmazása egyszersmind felkészít téged erre a kihívásra is, így a kiadó megkeresésekor nem kell emiatt aggódnod.
3. Hópehely modell
Randy Ingermanson megoldása azon íróknak szól, akik szeretnék a történetet kicsiben kezdeni és onnan terjeszkedni. Kezdetnek írd meg a regény történetét egyetlen mondatban, majd összegezd a karaktereid nevét, cselekményszálát, céljait, konfliktusait és végkimenetelét.
Jó tanács: Igényeid szerint változtathatsz a módszeren. Külön-külön kidolgozhatod a mű egyéb vonatkozásait is, például a világot, a háttérmitológiát, stb. A tavalyi NaNoWriMón ezzel a módszerrel dolgoztam ki a regényemet még októberben.
4. Három szálú struktúra
Azoknak javasolnám ezt a módszert, akiknek fontos, hogy az írásuk A-pontból B-pont felé tartson. Válaszd szét a koncepciódat három szálra: bevezetésre, konfliktusra és befejezésre, ami a történet kezdeti-, aktív- és végállapotát hivatott megjeleníteni, és ezek alapján írd meg a történetet.
Jó tanács: Vigyél ívet a történetedbe a három szál segítségével. Például a konfliktus közepén legyen egy dramatikus pont, amiben a teljes történet kiteljesedik. A szereplők menjenek keresztül személyiségfejlődésen, vagy bukjanak el. Ez a módszer olvastatja magát.
5. A hős útja
Ez talán az egyik legismertebb modell, amiről korábban már írtam a blogon. Párhuzamba állítható a három szálú struktúrával. Itt az első szálon a hős megkapja az elhívását, melyet először elutasít. A konfliktus szakaszban keresztülmegy egy sor kihíváson és próbatételen, mely a harmadik szálban teljesedik ki. Számos epikus fantasy, sci-fi történet épül erre a módszerre.
Jó tanács: Tanulmányozd a nagyok műveit, akik ezzel a körvonallal írták meg történetüket, mely általában ugyancsak magával ragadó lett. Gondolj például George Lucastól A Csillagok Háborújára, vagy Tolkien mestertől A Gyűrűk Urára.
6. Freytag modell
Ugyancsak a három szálú struktúra egyik variációja, melyet feltalálója, Freytag alkalmazott először. A történet itt öt szakaszra bomlik, melynek részei az expozíció, az emelkedő akció, a katarzis, a csökkenő akció és a végkifejlet, ahol a történetben minden a helyére kerül.
Jó tanács: Az itt látható kép az ún. Freytag-piramis, ami egy vizuális reprezentáció a történet ívéről. Mielőtt ezzel a módszerrel kezdenél dolgozni, rajzold fel a Freytag-piramist, és annak megfelelően haladj a cselekménnyel.
7. Zéró vázlat
A spontán írók számára ez a legjobb megoldás. Ha a vázlatolást, előre kidolgozást az intuitív írás halálának tartod, akkor csupán "álvázlatot" írj, de koncentrálj a sebességre - ha úgy jól esik, hagyd figyelmen kívül a jelentéktelen részleteket (pl. írj csak annyit, hogy "valahogy kijutottak az épületből"). Így lesz egy körvonalad anélkül, hogy túlságosan korlátoznád magad.
Jó tanács: Nem számít, hogy a zéró vázlatod több oldalt felölel. A végére észre fogod venni, hogy gyakorlatilag már félig meg is írtad a regényedet csupán azzal, hogy körülírtad azt.
***
Fontos kihangsúlyoznom, hogy minden módszerrel, trükkel, technikával legyenek fenntartásaid. Ezek a módszerek egyes írók saját megoldásaiként terjedtek el, ettől még nem azonosak a te írói stílusoddal. Használd őket mindössze gyakorlásként, de tartsd szem előtt, hogy csak akkor válsz majd igazán egyedivé, amikor már kialakul a rutinod és meg tudod alkotni a saját módszeredet.