8 tipp a kreatív íráshoz

2025. március 4.
|
Olvasási idő:


1. Ismerd a jéghegyet, írd meg a csúcsát.


Mindent tudnod kell a karaktereidről, ismerned a gyerekkorukat, a hátterüket, kapcsolatukat a családjukkal, a fájdalmaikat, traumáikat, ismerned kell őket kívül-belül. A történetedben csak a releváns dolgokat fogod megírni, de ezek a tapasztalatok fognak elő-előbukkanni a szavaikban, a tetteikben, stb.

2. Jelenítsd meg, ne hagyatkozz absztrakcióra.

Az olvasó nem ismeri a gondolataidat. Ami neked gyönyörűen hangzik, aminek számodra van értelme, nem biztos, hogy ugyanúgy átjön az olvasónak. Adj kézzelfogható leírást, amit ő is láthat, hallhat, érezhet, ízlelhet, szagolhat. Mégis mit jelent, hogy valakinek "összetört a szíve"? Ennél jobban is át tudod adni az élményt.

3. Mindig kerüld a klisés szófordulatokat.

Légy tudatában minden egyes szónak, amit leírsz. Ahogy egy zeneszámban minden hangnak, egy festményen minden ecsetvonásnak, úgy a történetben minden szónak kell, hogy legyen helye. Vázlatoláson kívül ne írj tudattalanul, gondold meg, amit át akarsz adni, ne hagyatkozz már bevett szófordulatokra. Te nem "a család fekete báránya vagy". Több annál.

4. Az atmoszférikus írás a barátod.

Vonj be minket a történetedbe. Írj minden érzékszervnek, ne csak a szemnek. Nem elég közölni, milyen szép idő volt, mondd el, hogyan élte meg a karaktered? Letaglózta az augusztusi hőhullám? Hallotta a szúnyogok zümmögését? Az által tudod a legteljesebben megmutatni, ha megengeded, hogy az olvasó is belehelyezkedjen a karakter bőrébe.

5. Mélyrehatóan ismerd meg a történet színhelyét.

Milyen közösségben élnek az ott lakók? Milyen a politikai helyzet? Mi a hely történelme? Mégis hol található? Általános szabály, hogy arról beszélsz a legteljesebben, amit magad is ismersz, amiben otthon érzed magad. Ha íróként mindent tudsz a cselekmény színhelyéről, könnyen átadhatod azt a kis szeletét, amit a karaktereid tapasztalnak róla. Fontos: a vizualizáció segít - jelenítsd meg magadnak is a helyszínt.

6. Tapasztald, hogy megjeleníthesd.

Sétálj egyet, figyeld meg a dolgokat és az embereket, böngéssz újságokat, hallgass zenét, stb. Úgy végezd mindezt, hogy nem számítasz egyértelműségekre. Ne fogadd el, amit egyszerűen csak látsz - légy jelen benne. Vidd magaddal a jegyzetfüzetedet és írd le, amit észreveszel. Írj le mindent, ami inspirál, ami megihlet, ami megnevettet vagy megríkat. Légy jelen.

7. Rejtsd el a varratokat.

Egy jól megírt történet hátterében számos dolog történik, amit az olvasónak nem kell, hogy lásson. Jelenetek, amiket töröltél, mert túl erőteljesek voltak, amik agyoncsapták volna az olvasót. Képek, amikkel túl hamar lepleztél volna le egy fordulatot. Ezek a göröngyök, amiken az olvasói élmény megbotlik. Simítsd el őket, utalj rájuk, de ne mutass rájuk közvetlenül.

8. Egy párbeszédnek egynél több dolgot kell elérnie.

Először is, a karaktered rendelkezik egy hangvétellel, ami alapján azonosítani tudjuk. Van egy beszédstílusa, esetleg dialektusa, akcentusa, stb. De ezen felül van egy mondanivalója is, valami, ami miatt vette a fáradságot és odament ahhoz a másik karakterhez, akinek szintén van egyedi hangvétele és beszédmódja. Segíts a karaktereidnek, hogy önmaguk legyenek, és adj nekik okot, hogy interaktáljanak.