Diana Wynne Jones: A ​vándorló palota

2025. április 5.
|
Olvasási idő:

Howl és Sophie párosával sok-sok évvel ezelőtt találkoztam Mijazaki Hajao 2004-es animéjében. Mondanom sem kell, hatalmas kedvenc lett, amit azóta többször is megnéztem. Bár hallottam róla, hogy a film Diana Wynne Jones könyve alapján készült, de akkoriban még nem volt magyar kiadás. Végül felkerült képzeletbeli várólistámra a könyv és eljött az olvasás ideje is, és még az animénél is jobban megszerettem. 

Az igazi varázsló maga az író 

Ez a könyv tartalmazza gyerekkorunk meséinek összes klasszikusnak mondható elemét, emellett mégis újszerű, mai történet. Az írónő egyszerűen fogott egy nagy mozsarat, beleszórta az összetevőket és lám, igazi varázslat történt. Mindenki ismeri a hármas szám mágikus erejét, a három testvér történetét, a legkisebb fiú/lány szerencséjét, és azt is, hogy mindig a legidősebb kapja a legkevesebbet. Sophie Hatter a legidősebb testvér és tudja, hogy ezzel a sorsa meg is van pecsételve, ezért nem is vár túl sokat az élettől, hagyja, hogy történjenek a dolgok, és látszólag ezzel teszi a legjobbat önmagának. Persze ahhoz, hogy a története el tudjon kezdődni, előbb kell egy gonosz boszorkány, aki megátkozza és ezzel kimozdítja őt unalmas hétköznapjaiból. A dolgok működésbe lendülnek, éppen úgy, ahogy a valóságban is, és ez a párhuzam nagyon tetszik, azt sugallja az olvasónak, hogy a saját meséjét éli éppen. 

Ingary földjén, ahol a hétmérföldes csizmák és láthatatlanná tévő köpenyek valóban léteznek, igazi balszerencse három közül a legidősebbnek születni.

Fedezd fel a világot és a képességeidet 

A Hatter család kalapokat készít és árusít Market Chipping városában, ahol jól menő üzletük van. Sophie és két testvére drága iskolába járnak, okos lányok, akiknek van is kedvük tanulni. Édesapjuk halálával felborul az eddigi nyugodt életük és mindegyikük a saját útját járja tovább. 

Market Chipping - Vándorló palota

Sophie, aki meg volt elégedve unalmas életével a kalapüzletben, most egy erő hatására kénytelen kimozdulni a biztonsági zónájából. Valójában ez nem más, mint a felnőtté válás nehéz és ijesztő folyamata, benne van a kényszerűség, az elfogadás és a nyitottság, ami szükséges ahhoz, hogy bejárjuk utunkat és megéljük személyes kalandjainkat, küzdelmeinket. Sophie megismeri erejét és lassan a kezébe veszi az irányítást is. Öreg lélek, az idősebb testvérek többet látott, tapasztalt bölcsességével, akinek hirtelen kell felnőnie, mikor édesapja meghal. A Puszták Boszorkányának átka, hogy szürke öregasszonnyá változtatja, szépen összecseng a helyzetével. Valódi koráról meggondolatlan, hirtelen tettei árulkodnak és friss, üdítő humorérzéke, ami még a gyermekkort idézi. Így hát elindul szerencsét próbálni, megtörténik vele a mesékből ismert hármas találkozása is, míg végül Howl vándorló palotájában találja magát, ahol megköti a maga alkuját. 

Merj önmagad lenni 

Howl folyton a káprázat mögé bújik, külsejét megváltoztatja, más-más néven mutatkozik be és szándékosan kelti önmaga rossz hírét, mintha attól tartana, hogy az, aki valójában, kevésbé szerethető, elfogadható. Amellett hogy végtelenül hiú a külsejére, nagyon szerethető karakter, mindent természetesnek vesz és úgy fogadja a dolgokat, ahogy jönnek, ritkán billen ki az egyensúlyából, de akkor nagyon. Az igazi mágia éppen az, hogy az elsöprő erejű elemeket egyensúlyban tartja és mikor rátör a hisztiroham, megszűnik varázslónak lenni, csupán egy akaratos, rettegő gyermeket találunk a jelmez alatt. Igazi felszabadulás, amikor végre ki mer lépni azok közül a korlátok közül, amiket önmagának állított. 

Bár az tény, hogy meglehetősen kockázatos lett volna pofon vágni egy varázslót, aki a hajszíne miatt sopánkodik. Tapasztalatai alapján mégis tudta, hogy a hisztik kiváltó oka csak ritkán a valódi ok.

Párhuzamos világok 

A vándorló palota egy különleges építmény, ami egyszerre van jelen és mozgásban. Ajtaja több "világra" is nyílik, amik valójában Ingary egy-egy városa. A negyedik világ Wales, ahova ablak is néz, a mi világunkba tekint, emlékeztető arra, hogy egy mesét olvasunk, de folyton figyelmeztet minket az írónő a valóságra is. Howl és Sophie gyakran kitekint ezen az ablakon, a valóság után vágyódva. A másik három világ, három város, amik a lehetséges variációkat rejtik. A hármas út, három lehetőség, de mindegyik út próbatételt rejt és megköveteli a vámot. Izgalmasnak találtam ezekben a városokban történt eseményeket, kedvemre való volt a hangulatuk és bohókás ábrázolásuk. 

Világépítés és mágia 

Szeretem ezt a világot, éppen annyira abszurd, amennyire egy jó mesének kell lennie. Végül is ki kíváncsi a normalitásra? Egy kíváncsi utazó figyelmét éppen a szokatlan dolgok keltik fel. Legyen az egy bajba jutott kutya, egy madárijesztő, vagy egy sétapálca, ha szokatlan helyen van, odafigyelsz rá. A mágia hagyományos eszközökkel van jelen, legtöbbször bájitalok, főzetek, ráolvasások, átkok, alakváltás és illúzió formájában. Az átok például egy nagyon érdekes elem, megtörése látszólag meghaladja a szereplők képességét és ezt is kell hinniük, különben hogy jutnának el a nagy felfedezésig? Gyönyörű üzenet az olvasó felé: képes vagy rá, meg tudod csinálni, bármi legyen is az. Ez a jó ebben a történetben, hogy bár mese, sok tanítást tartalmaz. Mert hát a meséket éppen ezért is mesélték az idősek a fiataloknak, hogy okuljanak belőle. 

Hogy mit jelképez a palota? Az én olvasatomban az elmét. Kusza, tele van lommal, koszos és olyan tűz táplálja, ami kielégíthetetlen, folyton mozgásban van, valójában menekül. Néha meg kell állni egy kicsit, átgondolni a dolgokat, rendet rakni a fejünkben és sokkal tisztábban látjuk a világot. Az ajtó mögötti világok, mint lehetőségek, vagy éppen a múlt jelképei. A felnőtté válás egyik próbája, hogy kiválasszuk, merre tartunk, melyik világba lépünk ki, hol próbálunk szerencsét. A palota és az elme is lehet menedék, Howl esetében mindkettő igaz, hisz folyton menekül, rejtőzködik, de valójában nyugalmat, békét akar. Szerintem a fenyegető háború megjelenítése is inkább a háborgó lélekre utal, a varázsló menekülése, pacifista érzései, a vágyakozás a nyugodt életre, ahol nem kell megfelelnie és védelmeznie magát. Tehát a Vándorló palota az útkeresés, egy spirituális utazás és a felnőtté válás története egy csodálatos mesébe burkolva. Találd meg te is a varázserődet, tapasztald meg a mágiát! 

***
KÖNYVADATLAP
***

Diana Wynne Jones: A ​vándorló palota
Diana Wynne Jones
A ​vándorló palota
Regény/Fantasy/Ifjúsági
320 oldal
Ciceró

Ingary földjén, ahol a hétmérföldes csizmák és a láthatatlanná tévő köpenyek tényleg léteznek, Sophie Hatter felhívja magára a Puszták Boszorkányának figyelmét, aki átkot szór a lányra. Sophie-nak nem marad más választása, mint hogy az egyetlen helyre menjen, ahol segítséget kaphat Howl varázsló vándorló palotájába. Ám Howlról azt híresztelik, hogy megeszi a fiatal lányok szívét és kiszívja a lelküket. A regény alapján Hayao Miyazaki készített Oscar-díjas animációs filmet.